5 tipp a sikeres fogyáshoz.
Enni vagy nem enni? Ez egyik korban sem lehet kérdés. Enni kell, csak nem mindegy, mit és mikor. És akkor a folyadékpótlásról és rendszeres mozgásról nem is beszéltünk.
Az egészséges étkezés mellett a rendszeres mozgás és a mentális egészségünkre való odafigyelés is kiemelten fontos, érdemes már a húszas éveinkben tudatában lenni annak, mi történik a testünkkel. A különbség 20 és 60 között annyi, hogy például amíg huszonévesen belefér 1-2 sütemény hetente, addig 60 fölött már attól is hízunk, ha csak ránézünk. Ez ne szomorítson el senkit, sokat tehetünk azért, hogy az a falat sütemény minden lelkiismeret-furdalás nélkül lecsúszhasson, akárhány évesek is vagyunk.
A rendszeres mozgást, a fogyókúrát 60 évesen vagy 60 éves kor fölött sem késő elkezdeni. Ami viszont nagyon fontos, hogy orvosi kivizsgálás nélkül ne kezdjünk bele semmiféle mozgásformába, ha előtte huzamosabb ideig nem csináltunk semmit. Ha van rá lehetőségünk, személyi edző véleményét is kikérhetjük arról, milyen mozgásformát, milyen terhelést javasol. Ugyanígy a diéta megkezdése előtt is keressük fel a háziorvosunkat, de jó megoldás, ha dietetikussal egyeztetünk az új étrendünkről.
1. Ne súlyt akarjunk veszíteni, hanem zsírt
A fogyókúra/életmódváltás kapcsán gyakori tévhit, hogy felesleges kilóktól szeretnénk megszabadulni. Ez nem éppen a legjobb cél. A rendszeres mozgástól ugyanis átalakul a testünk: kevesebb zsír lesz rajtunk, de több izom. Az izom pedig nehezebb, mint a zsír, így elképzelhető, hogy nem veszítünk a súlyunkból, viszont sokat formálódik a testünk, és ránk jön majd az a nadrág, amibe tíz éve nem férünk bele.
2. Igyunk sok-sok vizet
Sokan azért nem isznak elegendő folyadékot idősebb korukban, mert akkor túl sokszor kell használniuk a mellékhelyiséget. A folyadékbevitelre azonban ugyanúgy szükség van. Ráadásul a szervezet sokszor azonosítja a szomjúságot éhségérzetként, így előfordul, hogy többet eszünk, mint amennyire szükségünk van valójában.
3. Emeljük a proteinbevitelt
Felejtsük el a kalóriaszámlálást, figyeljünk oda inkább jobban a proteinre. A protein nemcsak segít a felnőtteknek izmokat építeni, de hatására az időskori izomvesztés is lassul.
4. Ne csak mozogjunk, nyújtsunk is
A bemelegítésnek és a nyújtásnak nagyon fontos szerepe van 60 éves kor fölött. Sokkal jobban élvezzük majd a mozgást, ha az ízületeink és izmaink rugalmasak. Emellett a sérülésveszély is lényegesen kisebb.
5. Legyünk türelmesek
20 évesen sokkal gyorsabban változik a testünk, mint 60 évesen vagy 60 év fölött. Ezért kiemelten fontos, hogy legyünk türelmesek. Ne hajtsuk magunkat, ne keseredjünk el, ha nem úgy változunk, ahogyan szeretnénk. Ne adjuk fel a dolgot, mert attól, hogy néhány hét alatt nem látszódik, a szervezetünk már érzi a különbséget.
(Forrás: ridikul.hu)